Peter Gonda

Peter Gonda je:

  • riaditeľ a (politický) ekonóm Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a
  • externý lektor ekonómie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Oblasti, ktorým sa venuje:

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Akadémia Klasickej Ekonómie

Na obranu slobodného trhu
 
 
Peter Gonda SLOBODA - VLASTNÍCTVO - ZODPOVEDNOSŤ ... o ekonómii, ekonomickom liberalizme a tradičných hodnotách
   

Info

Študentská esej 2010

(dňa 3.10.2010 v sekcii Info)
Dávam do pozornosti piaty ročník súťaže ŠTUDENTSKÁ ESEJ 2010, ktorý vyhlásil Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika na tému "Čo očakávam od slovenskej vlády?". Posunie Slovensko viac k slobodnejšej spoločnosti, refomám v ekonomike, justícii,..?
čítať ďalej...

Mosty z chudoby

(dňa 10.5.2008 v sekcii Info)
Dávam do pozornosti seminár Nadácie SOCIA, Združenia za sociálnu reformu a Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, na ktorom bude 22.mája 2008 v Bratislave prednášať a diskutovať expertka na tému generačnej chudoby Ruby K. Payne.
čítať ďalej...

Česká a Slovenská republika - Budoucnost evropské integrace

(dňa 17.5.2007 v sekcii Info)
Dávam do pozornosti možnosť prihlásiť sa na medzinárodnú konferenciu v Prahe, 30. mája 2007 "Česká a Slovenská republika - Budoucnost evropské integrace", ktorú organizuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a EUportal.cz.
čítať ďalej...

Možnosť rozhodnúť o 2% z dane z príjmu

(dňa 17.2.2007 v sekcii Info)
Považujem za prirodzené využiť možnosť venovať 2% z dane z príjmu konkrétnej inštitúcii a za užitočné podporiť fungovanie takej inštitúcie, ktorá presadzuje myšlienky osobnej slobody, zodpovednosti a vlastníctva v praxi, konkrétne Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.
čítať ďalej...

Vlastnícke práva vs. "verejný záujem"

(dňa 5.12.2006 v sekcii Info)
Na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika sa dňa 13.12.2006 uskutočnila ďalšia z prednášok v rámci cyklu CEQLS, tentoraz ju predniesol Josef Šíma na tému Vlastnícke právo vs. verejný záujem.
čítať ďalej...

Prvý rozpočet Ficovej vlády: je spokojnosť namieste?

(dňa 2.11.2006 v sekcii Info)
Je spokojnosť s rozpočtom verejnej správy prvej Ficovej vlády namieste? Aké budú dopady takto prijatého rozpočtu na ekonomiku Slovenska? Aj o tom sa bude diskutovať na konzervatívnom klube dňa 9. novembra 2006. Viac informácií o klube a o možnosti prihlásiť sa naň je na stránke Konzervatívneho inštitútu.
čítať ďalej...

Zomrel "lord liberálnej ekonómie"

(dňa 25.10.2006 v sekcii Info)
Spoluzakladateľ legendárneho londýnskeho think-tanku Institute of Economic Affairs a vplyvný predstaviteľ ekonomického liberalizmu vo Veľkej Británii lord Ralph Harris, ktorý bol zdrojom myšlienok a konkrétnych reformných krokov barónky Margaret Thatcher, zomrel 19. októbra 2006.
čítať ďalej...

Slávne knihy v českom jazyku on-line

(dňa 24.10.2006 v sekcii Info)
Najlepšie je podľa mňa knihy vlastniť v tlačenej podobe, ale pre zájemcov (aj) o ich elektronické verzie prišla dobrá správa. Knihu Frédérica Bastiata Čo je vidieť a čo nie je vidieť a iné slávne knihy, ktoré vydal Liberální institut, je možné si stiahnuť...
čítať ďalej...

10 právd o Che Guevarovi

(dňa 24.10.2006 v sekcii Info)
Vždy ma znepokojí "stretnutie" s masovým vrahom Che Guevarom na tričkách (mladých) ľudí. Nielen im preto odporúčam si prečítať si článok o vyvrátení mýtov o ňom, ktorý je dostupný na Independent Institute
čítať ďalej...

Európsky sociálny model pre Slovensko?

(dňa 24.10.2006 v sekcii Info)
Tzv. európsky sociálny model je pre nemálo ľudí na Slovensku vzorom. Vedia, čo znamená a aké sú jeho dôsledky? Aj o tom prednášal švédsky ekonóm J. Munkhammar, ktorý prirovnal severský model k UFO. Jeho prednášku si môžete prečítať a pozrieť na linku Konzervatívneho inštitútu
čítať ďalej...

(Vyššia) minimálna mzda?

(dňa 1.10.2006 v sekcii Info)
"Minimálna mzda obmedzí zamestnanie pre ľudí s nízkou kvalifikáciou a sťaží nájsť si prácu dlhodobo nezamestnaným. Som za to, aby sa inštitút minimálnej mzdy úplne zrušil...", reakcia na rozhodnutie vlády o zvýšení minimálnej mzdy (zverejnená na www.aktualne.sk)
čítať ďalej...

Deklarácia o daňovej suverenite

(dňa 24.9.2006 v sekcii Info)
Ak slovenský parlament prijme návrh KDH o daňovej suverenite Slovenska v priamych daniach, tak to bude dobrý signál zo Slovenska, smerujúci proti politickej centralizácii Európy.
čítať ďalej...

Efektívny a morálny kapitalizmus

(dňa 23.9.2006 v sekcii Info)
To, že kapitalizmus bez prívlastkov prináša vyššiu ekonomickú výkonnosť a prosperitu ľudí potvrdzujú čísla. Podstatné je tiež opakovať že kapitalizmus je zároveň jediný morálny systém.
čítať ďalej...

Zachráňme dôchodky!

(dňa 13.9.2006 v sekcii Info)
Pozitívnym smerom by bolo, ak by ministerstvo práce, vedené SMER-om, prenášalo váhu na súkromné financovanie s dobrovoľným princípom, nie zvyšovalo váhu prvého, štátneho (a dokonca zásluhového) piliera. Presun časti nami platených príspevkov do 2. piliera do "spoločného vreca" v 1. pilieri by bol nehorázny. Preto je správne podporiť výzvu NFAH Záchraňme dôchodky!.
čítať ďalej...

Spomienka na 11. september 2001

(dňa 12.9.2006 v sekcii Info)
Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika organizoval Konzervatívny klub k 5. výročiu udalosti z 11. septembra 2001 - symbolu útoku terorizmu na ľudí a hodnoty západnej civilizácie.
čítať ďalej...

Petícia proti harmonizácii základu dane z príjmov právnických osôb v EÚ

(dňa 24.7.2006 v sekcii Info)
Ako zástupca Konzervatívneho inštitútu som sa podpisom pridal k petícii európskych think-tankov, vyzývajúcu všetky členské štáty EÚ, aby boli proti tejto škodlivej iniciatíve, ktorej cieľom je vytvoriť jednotné pravidlá...
čítať ďalej...

Petícia proti harmonizácii spotrebných daní

(dňa 23.7.2006 v sekcii Info)
Ako zástupca Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika som sa stal jedným zo signatárov Petície proti harmonizácii spotrebných daní v EÚ, ktorú koordinuje Lithuanian Free Market Institute.
čítať ďalej...
Index
Texty
 -   články
 -   e-texty
Prednášky pre verejnosť
Akadémia klasic. ekonómie
Výučba na VŠ
Štúdie a publikácie
Rozhovory a diskusie
Odporúčané
 -   linky
 -   knihy
 -   cudzie texty
Foto
Kontakt
Životopis
Info
English

Copyright © 2006–2024 Peter Gonda, all rights reserved.
Powered by Metafox CMS of Platon Group.