Peter Gonda

Peter Gonda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Akadémia Klasickej Ekonómie

Klasická ekonómia pre stredoškolákov

Na obranu slobodného trhu
 
 
Peter Gonda SLOBODA - VLASTNÍCTVO - ZODPOVEDNOSŤ ... o ekonómii, ekonomickom liberalizme a tradičných hodnotách
   

Vyhlásenie ekonómov na podporu daňovej suverenity

(dňa 8.5.2007 v sekcii "ekonomické info")

Slovenská aj európska ekonomická tlač prináša už dlhodobo informácie o snahách EÚ harmonizovať priame dane. Harmonizácia základu dane z príjmov právnických osôb patrí k prioritám a konkrétnym snahám Európskej komisie, ale tiež vo viacerých členských štátoch Európskej únie. Zástupcovia Slovenska by podľa nás mali k tejto závažnej téme zaujať jednoznačné stanovisko, a to aj preto, že harmonizácia daní z príjmov (tak ako aj daňová harmonizácia ako taká) ide proti ekonomickým princípom a pre podnikajúcich aj nepodnikajúcich občanov na Slovensku by bola ekonomicky nevýhodná a škodlivá.

Dovolíme si pripomenúť aspoň niekoľko základných principiálnych aj pragmatických dôvodov tohto konštatovania.

Rôzne daňové systémy v jednotlivých štátoch sú nutnou podmienkou konkurencie, ktorá je zdrojom bohatstva a blahobytu ľudí. Odlišné daňové systémy a daňová konkurencia zároveň vedú k presúvaniu kapitálu a pracovných príležitostí z oblastí s vyššími do oblastí s nižšími daňovými zaťaženiami. Daňová konkurencia tak obmedzuje moc politikov a záujmových skupín a podporuje súťaž medzi vládami o vytváranie priaznivejších ekonomických podmienok v ich krajinách. Výsledkom v praxi sú daňové reformy a znižovanie daní vo viacerých krajinách.

Daňová konkurencia prispela aj k tomu, že daňové podmienky na podnikanie a investovanie sú na Slovensku priaznivejšie ako v minulosti a pre zahraničný kapitál často výhodnejšie ako tie, z ktorého kapitál pochádza. Slovensko je ekonomicky atraktívne a jednou z komparatívnych výhod, z ktorej profitujú firmy a občania na Slovensku, je aj daňová legislatíva, vrátane výšky sadzby a výpočtu základu dane z príjmov právnických osôb. Práve daňová konkurencia totiž umožňuje krajinám ako Slovensko urýchliť dobiehanie starých členov Únie. Plní tak jeden zo základných cieľov samotnej EÚ, znižuje a vyrovnáva regionálne rozdiely, a pritom často efektívnejšie a spravodlivejšie než mnohé iné nástroje. Ochrana tejto komparatívnej výhody by preto podľa nás mala patriť medzi základné priority zahraničnej ekonomickej politiky Slovenska.

Harmonizovanie daní z príjmov podľa predstáv Európskej komisie by malo pre Slovensko negatívne dopady. Časť z nich sa týka konkrétne Slovenska ako krajiny s relatívne nižšími daňami v EÚ a iná časť vyplýva zo straty budúcich výhod daňovej konkurencie v EÚ ako celku. Špeciálnymi negatívnymi dôsledkami daňovej harmonizácie v podmienkach EÚ môžu byť pre Slovensko vyššie dane a/alebo komplikovanejší daňový systém, obzvlášť pokiaľ ide o zmenu a harmonizáciu daňových základov. To by nastalo, ak sa sústavy daní z príjmov harmonizovali podľa vzoru krajín, ktoré tento návrh najviac presadzujú. Vyššie dane na Slovensku by následne obmedzili podnikateľskú aktivitu, zamestnanosť, prílev investícií, mieru ekonomickej slobody a približovanie sa k ekonomickej výkonnosti a životnej úrovni v krajinách západnej Európy.

Sme preto presvedčení, že ďalšiemu zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľov Slovenska prospeje daňová konkurencia, a naopak uškodí akákoľvek ďalšia harmonizácia, teda aj harmonizácia daní z príjmov. Slovensko by preto malo odmietnuť akýkoľvek návrh na ďalšie harmonizovanie daní, vrátane návrhu harmonizácie daňových základov daní z príjmov právnických osôb. Rozhodli sme sa preto vyjadriť podporu návrhu Deklarácie o suverenite v priamych daniach, o ktorom bude hlasovať Národná rada Slovenskej republiky na nadchádzajúcej schôdzi.

Martin Barto, ekonóm, viceguvernér Národnej banky Slovenska
Radoslav Baťo, šéfredaktor, týždenník Trend
Radovan Ďurana, analytik INESS
Richard Ďurana, riaditeľ INESS
Peter Gonda, ekonomický analytik, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Martin Chren, riaditeľ, Nadácie F.A. Hayeka
Juraj Karpiš, analytik INESS
Ján Kovalčik, hlavný analytik Trend Analyses
Jozef Kučerák, bývalý podpredseda vlády SR pre ekonomiku
Petra Orogvanyiová, ekonóm, Centre for New Europe, Brusel
Viliam Pätoprstý, hlavný analytik UniCredit Bank
Peter Pažitný, ekonóm, Health Policy Institute
Matúš Pošvanc, ekonomický analytik, Nadácia F.A Hayeka
Dalibor Roháč, ekonóm, George Mason University, USA
Ivan Švejna, predseda správnej rady, nadácia F.A Hayeka
Martin Thomay, ekonóm
Ján Tóth, hlavný ekonóm, ING Bank
Marián Tupy, ekonóm, CATO Institute, USA
Vladimír Zlacký, ekonóm, Klub ekonomických analytikov
Eduard Žitňanský, ekonóm.

Bratislava, 7.5.2007

V médiách si možno o tomto vyhlásení prečítať napríklad:
TASR/HN/SME: Ekonómovia podporujú daňovú suverenitu v priamych daniach
SITA/www.tvojepaniaze.sk/SITA: Ekonómovia lobujú za daňovú suverenitu
SITA/SME: Daňová suverenita znamená podľa Palka rast životnej úrovne
www.aktualne.sk: Harmonizácia daní môže Slovensko poškodiť

Do pozornosti dávam aj Petíciu proti harmonizácii základu dane z príjmov právnických osôb v EÚ, ktorú zorganizoval Lithuanian Free Market Institute (LFMI) a podpísali ju zástupcovia 23 protrhovo orientovaných európskych think tankov.

Index
Texty
 -   články
 -   e-texty
Prednášky pre verejnosť
Akadémia klasic. ekonómie
Výučba na VŠ
Štúdie a publikácie
Rozhovory a diskusie
Odporúčané
 -   linky
 -   knihy
 -   cudzie texty
Foto
Kontakt
Životopis
Info
English

Copyright © 2006–2024 Peter Gonda, all rights reserved.
Powered by Metafox CMS of Platon Group.