Peter Gonda

Peter Gonda je:

  • riaditeľ a (politický) ekonóm Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a
  • externý lektor ekonómie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Oblasti, ktorým sa venuje:

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Akadémia Klasickej Ekonómie

Na obranu slobodného trhu
 
 
Peter Gonda SLOBODA - VLASTNÍCTVO - ZODPOVEDNOSŤ ... o ekonómii, ekonomickom liberalizme a tradičných hodnotách
   

Peter Schiff - ten, čo predpovedal krízu

(dňa 21.1.2009 v sekcii Cudzie texty)

[Martin Jaroš, TREND, 12.1.2009]

Peter Schiff, investičný analytik a majiteľ brokerskej firmy Euro Pacific Capital, sa v titulkoch amerických médií dočkal prezývky Dr. Záhuba, keď začal šíriť temné vízie nadchádzajúcej úverovej krízy. Bolo to v čase, keď Wall Street ešte veril, že americká ekonomika nikdy nebola v lepšej kondícii. No zástanca rakúskej ekonomickej školy sa nenechal odradiť a ďalej prorokoval skazu, ku ktorej si Amerika podľa neho pomohla minimálnou snahou sporiť namiesto bezhlavej spotreby. Teraz, keď sa ukázalo, že Wall Street sa mýlil, si pochvaľuje: jeho menu a povesti jeho firmy to len pomohlo.

Na webe kolujú videá, ktoré ukazujú, ako ste už pred dvoma rokmi presne predpovedali príchod finančnej krízy...

Vlastne som na ňu upozorňoval ešte skôr, to len v tých videách sú vystúpenia spred dvoch rokov.

Všetci sa vám vtedy posmievali tvrdiac, že ekonomika nikdy nebola v lepšej kondícii. Smejete sa teraz vy im?

Ľudia, ktorí sa mi vtedy smiali, sa posmievajú dodnes. Stále nechápu, čo sa to deje. Stále nerozumejú, o čom táto kríza je.

Tak o čom podľa vás je?

Je to predovšetkým dôsledok dlhých rokov nekompetentnej menovej a rozpočtovej politiky. Ktorá nabádala amerických občanov, aby nezodpovedne míňali peniaze na spotrebné tovary za cenu obrovského zadlžovania. Ktorá vycvičila Wall Street, aby sa venoval viac špekulovaniu a hazardu než legitímnemu investičnému bankovníctvu. Hospodárstvo sa obrátilo na frašku založenú len na spotrebe, ktorej chýbala protiváha v produkcii. Bola len otázka času, kedy sa to vypomstí.

Bol problém v spotrebe?

Spotreba neustále zvyšovala svoj podiel na štruktúre amerického HDP a tvárili sme sa, že je to legitímny spôsob tvorby bohatstva. Pozrite sa, ako sa tvorí zisk – v malých a stredných podnikoch polovica príjmov pochádza z finančných operácií. To nie je skutočná tvorba bohatstva, ale dymová clona. Teraz sa celý vzdušný zámok rúca a po veľkej párty prichádza bolestivá opica. A mala prísť už dávno, bola by menej dramatická. Čím dlhšie dovolíte, aby nerovnováha narastala, tým bolestivejší je proces nápravy a návrat do reality. Súčasná kríza nie je skutočný problém, ale liek. Problém bola tá falošná býčia nálada, tie špekulácie a spotreba zamaskované za legitímny zdroj hospodárskeho rastu.

Takže stimulácia spotreby podľa vás asi nie je najlepší recept.

Samozrejme. Vláda tomu nerozumie. Nikto tomu nerozumie. Oni si naozaj myslia, že situáciu vyriešia tým, že opäť naštartujú spotrebu. To sa však nesmie, takto sa dopracujeme až ku krachu. Niektorí ľudia nechápu, že môj súčasný pesimizmus sa netýka aktuálnej krízy ako takej, ale spôsobu, akým sa s ňou vyrovnávajú politici.

Čo sa stane, keď vám budú naďalej dávať dôvody na pesimizmus?

Zmení sa to na naozaj obrovský problém. Uvidíme, koľko ekonomických stimulov a záchranných balíčkov znesieme, kým príde hyperinflácia, dolár ostane bezcenný a Spojené štáty sa zmenia na Zimbabwe. Proces vynárania sa pritom ešte ani nezačal. Neodrážame sa od dna, zatiaľ stále bagrujeme hlbšie a hlbšie.

Aké zlé to teda ešte bude? Spomenuli ste hrozbu hyperinflácie...

Viac ani netreba hovoriť, to je zrejme najhoršie, čo sa dá čakať. Keď máte hyperinfláciu, vyletia do nebies úrokové sadzby, vygumujú sa dolárové aktíva, ľudia, čo si sporia na dôchodok, odrazu nebudú mať nič. Bude to hrozné. Popritom bude vláda problém prehlbovať rozširovaním svojho vplyvu, budú sa obmedzovať občianske práva a slobody. Najhoršie je, že nikto nespochybňuje, čo vláda teraz robí. Len sa prizeráme, ako nám štát narastá. Pritom si treba uvedomiť, že čím väčší vplyv štátu, tým horšie pre ekonomiku. A tým horšie sa bude v tejto krajine žiť.

Trúfate si odhadnúť, ako dlho bude ekonomike trvať, kým sa opäť postaví na nohy?

Pri súčasnej politike nikdy. Musí sa zmeniť prístup vlády. Teraz potrebujeme múdry štát, nie silný štát. Potrebujeme nižšie dane, ale najskôr treba znížiť výdavky, aby nám nenarastal deficit. Potrebujeme masívne zredukovať výdavkovú stranu rozpočtu. Jednoducho – netreba nám nový New Deal, ale novú priemyselnú revolúciu.

To je za danej politickej konštelácie asi trochu naivná predstava. Z vašich slov potom vychádza, že ekonomika USA je asi odsúdená...

Je odsúdená, rúti sa do záhuby. Aspoň nateraz.

Čo z toho vyplýva pre zvyšok sveta?

Záleží na tom, čo zvyšok sveta urobí. Ak bude zvyšok sveta ďalej považovať Ameriku za jediný kľúč ku globálnemu rastu, potom bude zvyšok sveta trpieť. Pozrite sa, počas Obamovej vlády si Spojené štáty mienia požičať desať alebo dvadsať biliónov dolárov. Ak nám ich svet požičia, vyjde ho to draho. Keď celý svet poskytne svoje voľné peniaze americkej vláde a cez ňu americkému spotrebiteľovi, ohrozí to hospodársky rast po celom svete a v konečnom dôsledku vyvolá globálny úverový kolaps.

Prečo?

Problém je v tom, že to nebudú skutočné pôžičky, ale dary. My nikdy nebudeme schopní tie peniaze splatiť. Nikdy. Ak zvyšok sveta len tak daruje americkým občanom desať, dvadsať alebo viac biliónov dolárov, môže ho to priviesť na mizinu. Ak nám svet tieto peniaze odmietne požičať alebo, lepšie povedané, dať, Amerika sa bude musieť zariadiť inak.

Vyššie úrokové sadzby?

Áno, potrebujeme oveľa vyššie úrokové sadzby. Musia sa výrazne znížiť výdavky. Alebo si vykoledujeme hyperinfláciu. No v každom prípade to bude náš problém, nie globálny. Zvyšok sveta by mal zostať bokom a nechať nás, aby sme sa naučili plávať bez pomoci.

Čo potom?

Keď nám svet prestane požičiavať, keď sa úplne odkloní od dolára, zažije najväčší ekonomický rozmach za ostatných veľa, veľa rokov. Možno najväčší od priemyselnej revolúcie. Spojené štáty sú mlynský kameň na krku svetovej ekonomiky. Sme najväčší ničitelia prosperity, sme rozhadzovači peňazí. A ubližujeme tým celému svetu. Nechcem byť na Ameriku zlý a nechcem, aby to vyznelo, že nie som vlastenec. Ale tak to je.

Medzi socialistami je populárne tvrdenie, že kríza je dôkaz zlyhania kapitalizmu.

V žiadnom prípade. Socialisti budú vždy tvrdiť takéto veci. Viete, oni vlastne vždy nakazia kapitalizmus socializmom. Pritom práve socializmus je príčina problémov, hoci socialisti budú hovoriť, že príčina je priveľa kapitalizmu a že riešením je viac socializmu. A čím viac prvkov socializmu vnášajú do ekonomiky, tým horšie – a tým viac tvrdia, že je to chyba kapitalizmu. Takéto krízy by nevznikali, keby sa vláda nemiešala do voľného trhu.

Potom sú tu tézy o chamtivosti.

Ľudia sú vždy chamtiví. Počúvame, že za to môžu chamtivci z Wall Streetu, chamtiví realitní makléri, chamtiví spotrebitelia... No položme si otázku – prečo začali byť chamtiví všetci naraz? Prečo neboli takí chamtiví pred desiatimi, dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi? Čo sa zmenilo? Zmenila sa menová politika. Zmenilo sa to, že sa tu začali rozdávať peniaze za jednopercentný úrok. Spôsobil to štát a ten istý štát sa teraz snaží z krízy vyťažiť a ešte viac si posilniť vplyv. Oni ničia naše hospodárstvo a my ich odmeňujeme tým, že im dávame väčšiu moc, s ktorou môžu narobiť ešte väčšie škody.

Vlády na celom svete idú pomáhať bankám, ozývajú sa automobilky. Ktoré odvetvia sú najviac ohrozené súčasným ekonomickým spomalením?
.

Samozrejme, že trpieť bude mnoho sektorov. Medzi nimi také, ktoré nikdy nemali tak vyrásť. Veľká kontrakcia čaká finančné služby, otrasie sa rezidenčná výstavba, maloobchod. Myslím si, že ekonomika sa musí preorientovať zo služieb a spotreby späť na produkciu a úspory. Američania budú teraz menej míňať, lebo už nemajú úspory a nemajú ani dobré príjmy, pretože chýba silný kapitál, ktorý by pracujúcich uživil. Takže celý ten nezdravý systém, keď sa len míňalo a zadlžovalo, sa musí nevyhnutne zrútiť. Trebárs ľudia v maloobchode – jednoducho prídu o prácu. Budú veľké problémy, ale musí sa to stať. A vláda tomu musí dať voľný priebeh, nesmie stáť v ceste. Ak sa bude snažiť držať pri živote tú umelú ekonomiku minulosti, nikdy nevybudujeme zdravú ekonomiku budúcnosti.

Bude mať kríza nejakých víťazov?

Nuž, potenciálne môže byť množstvo víťazov, viaceré krajiny z toho môžu ťažiť, ak sa ich vlády budú správať rozumne. Samozrejme, víťazmi budú individuálni investori, ktorí urobili správne rozhodnutia.

Motto vašej firmy je „Pretože býčí trh tam niekde je“. Kde ešte vidíte tých dnešných býkov?

Za pozornosť stoja komodity, najmä zlato má dobrú perspektívu. Onedlho, keď cena stúpne niekde na tisíc dolárov za uncu, si to začnú Američania všímať vo väčšom. Zaujímavé budú pre nich aj investície do zahraničných aktív. Ten, kto investoval do dolára, prerába.

Firme sa darí?

Darí sa nám veľmi slušne. Dennodenne sa nám ozývajú potenciálni klienti, ja osobne sa dosť často objavujem v médiách a na prednáškach, napísal som dve knihy. Každý deň mám dve alebo tri rozhlasové vystúpenia, niekedy päť, sem-tam desať. K tomu každý deň dve až tri vystúpenia na nejakom verejnom podujatí. Takže som známejší, populárnejší, čo pomáha prilákať nových zákazníkov. Plánujeme sa rozšíriť, otvoriť nové kancelárie, prijať nových ľudí. Čo je presný opak toho, čo robia všetci ostatní na Wall Streete. Moji väčší konkurenti obmedzujú aktivity, hlásia straty a prepúšťajú.

***

Peter Schiff (44) vyštudoval financie a účtovníctvo na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Kariéru začínal ako finančný konzultant v Shearson Lehman Brothers a v roku 1996 založil brokerskú firmu Euro Pacific Capital. Mediálne známym sa stal v roku 2006, keď predpovedal, že americký realitný trh je bublina, ktorá čoskoro praskne. Rady investorom, ako prežiť v časoch nadchádzajúcej krízy, zhrnul v knihách Crash Proof (2007) a The Little Book of Bull Moves in Bearish Markets (2008). V nedávnej prezidentskej kampani pôsobil ako ekonomický poradca republikánskeho kandidáta Rona Paula.

Článok je prevzatý z www.etrend.sk

Index
Texty
 -   články
 -   e-texty
Prednášky pre verejnosť
Akadémia klasic. ekonómie
Výučba na VŠ
Štúdie a publikácie
Rozhovory a diskusie
Odporúčané
 -   linky
 -   knihy
 -   cudzie texty
Foto
Kontakt
Životopis
Info
English

Copyright © 2006–2024 Peter Gonda, all rights reserved.
Powered by Metafox CMS of Platon Group.