Peter Gonda

Peter Gonda je:

  • riaditeľ a (politický) ekonóm Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a
  • externý lektor ekonómie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Oblasti, ktorým sa venuje:

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Akadémia Klasickej Ekonómie

Na obranu slobodného trhu
 
 
Peter Gonda SLOBODA - VLASTNÍCTVO - ZODPOVEDNOSŤ ... o ekonómii, ekonomickom liberalizme a tradičných hodnotách
   

Ekonómia, etika a kríza sociálneho štátu

(dňa 22.6.2007 v sekcii "ekonomické info")

Dávam do pozornosti verejnú prednášku vo svete uznávaného mysliteľa a obhajcu klasického liberalizmu, trhu a kapitalizmu z kresťanských pozícií profesora Michala Novaka s príznačným názvom "Ekonómia, etika a kríza sociálneho štátu". Prednáška sa bude v rámci projektu "Conservative Economic Quarterly Lecture Series" 28.júna 2007 od 17.00 hod v Auditóriu Maximum Právnickej fakulty UK v Bratislave. Viac o prednáške a možnosti prihlásenia sa na ňu je na tomto linku.

Profesor Michael Novak je pravdepodobne dnes vo svete najvplyvnejším človekom, ktorý má svoj pôvod na Slovensku (keďže jeho starí rodičia pochádzali zo Slovenska). Jeho vplyv myšlienok slobodnej a kapitalistickej spoločnosti a trhovej ekonomiky z kresťanských pozícií na niektorých amerických prezidentov a iných politikov a vysokých zástupcov cirkvi, najmä na Jána Pavla II. je dnes vo svete vysoko uznávaný. Jeho odkaz pre ľudí na Slovensku, častokrát podceňujúcich význam trhu a ekonomických princípov alebo morálky a etických noriem, prípadne podceňujúcich obe stránky, je tiež veľmi aktuálny.

Vzdelaním filozof a teológ profesor Michael Novak sa vo svojich viac než dvoch desiatkach kníh venuje predovšetkým otázkam fungovania otázkam fungovania slobodnej a kapitalistickej spoločnosti, postavenej na princípoch trhu a kresťanskej morálky, čo dôkazom je napríklad jeho vrcholná kniha Duch demokratického kapitalizmu (ktorá vyšla v origináli The Spirit of the Demokratic Capitalism).

Viac o prácach a živote profesora Michaela Novaka odporúčam záýjemcom si prečítať na jeho stránke tu, na stránke American Enterprise Institute tu a do pozornosti dávam tiež komentár Lukáša Krivošíka Zoznámte sa, Michael Novak.

Index
Texty
 -   články
 -   e-texty
Prednášky pre verejnosť
Akadémia klasic. ekonómie
Výučba na VŠ
Štúdie a publikácie
Rozhovory a diskusie
Odporúčané
 -   linky
 -   knihy
 -   cudzie texty
Foto
Kontakt
Životopis
Info
English

Copyright © 2006–2023 Peter Gonda, all rights reserved.
Powered by Metafox CMS of Platon Group.