Peter Gonda

Peter Gonda je:

  • riaditeľ a (politický) ekonóm Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a
  • externý lektor ekonómie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Oblasti, ktorým sa venuje:

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Akadémia Klasickej Ekonómie

Na obranu slobodného trhu
 
 
Peter Gonda SLOBODA - VLASTNÍCTVO - ZODPOVEDNOSŤ ... o ekonómii, ekonomickom liberalizme a tradičných hodnotách
   

29. január 2007 - Deň Miltona Friedmana

(dňa 29.1.2007 v sekcii "ekonomické info")

Milton Friedman bol jedným z najvplyvnejších ekonómov 20. storočia a jeho idey majú a budú mať vplyv na spoločnosť i naďalej.

S cieľom uctiť si pamiatku tohto nositeľa Nobelovej ceny je 29. január 2007 Dňom Miltona Friedmana. V tento deň sa koná viacero akcií, v rámci ktorých si v USA pripomínajú pozitíva, ktoré priniesli podnikaniu a spoločnosti myšlienky Miltona Friedmana, ktoré sa podarilo zaviesť do praxe v rôznych krajinách sveta. Viac o Milton Friedman Day nájdete tu.

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika sa ku Dňu Miltona Friedmana pripája taktiež a na prvom seminári Akadémie klasickej ekonómie dňa 31. januára 2007 budú okrem iného vyhlásené i výsledky súťaže Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Študentská esej 2006 na tému Odkaz Miltona Friedmana pre Slovensko.

Práve nedávno zosnulý nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Milton Friedman najviac symbolizoval v 20. storočí posolstvo „klasika a duchovného otca ekonómie“ Adama Smitha, založené na prirodzenej slobode a neviditeľnej ruke trhu. Jednoznačne to dokumentujú nasledovné slová Miltona Friedmana: „Ak máme múdro rozhodnúť, tak musíme porozumieť základným princípom Adama Smitha, ktoré vysvetľujú, ako môže vzniknúť a rozvíjať sa zložitý systém bez vládnych zásahov, ako môžeme spolupracovať bez donucovania... Musíme pochopiť, prečo môžu vládne intervencie spôsobovať toľko škôd.“ (Friedman, M., Sloboda voľby, 1980)

Prevzaté z www.konzervativizmus.sk.

Index
Texty
 -   články
 -   e-texty
Prednášky pre verejnosť
Akadémia klasic. ekonómie
Výučba na VŠ
Štúdie a publikácie
Rozhovory a diskusie
Odporúčané
 -   linky
 -   knihy
 -   cudzie texty
Foto
Kontakt
Životopis
Info
English

Copyright © 2006–2023 Peter Gonda, all rights reserved.
Powered by Metafox CMS of Platon Group.